KNX

 

Czym jest inteligentny budynek

W obecnych czasach poprzez stały rozwój nowych technologii stawiamy coraz wyższe wymagania wobec budynku mieszkalnego. Chcemy by nasz dom był energooszczędny, komfortowy, bezpieczny a jednocześnie funkcjonalny.

Pod hasłem inteligentnego budynku kryje się integracja i wzajemna komunikacja instalacji alarmowych, oś...

 

Czym jest inteligentny budynek

W obecnych czasach poprzez stały rozwój nowych technologii stawiamy coraz wyższe wymagania wobec budynku mieszkalnego. Chcemy by nasz dom był energooszczędny, komfortowy, bezpieczny a jednocześnie funkcjonalny.

Pod hasłem inteligentnego budynku kryje się integracja i wzajemna komunikacja instalacji alarmowych, oświetleniowych, klimatyzacji, działania rolet, ogrzewania itp. Sterowanie każdą z tych instalacji może odbywać się teraz za pomocą paneli dotykowych, pilota, tabletu oraz urządzeń bezprzewodowych wyposażonych w przeglądarkę internetową. Obecnie na rynku występuje mnogość systemów zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych. Minusem tego jest iż sporo urządzeń ma tendencję do bycia skomplikowanymi poprzez funkcje które tak naprawdę do niczego nie będą wykorzystywane.

  

  

 

Misja

Naszą główną misją będzie zaprezentowanie takiej opcji (właściwego systemu) by uczynić Państwa dom jak najbardziej funkcjonalny i prosty w obsłudze. Konsekwencją wyboru właściwych urządzeń będzie nie tylko odpowiednie i właściwe ich wykorzystanie ale i oszczędności już na początku inwestycji.

 

Sterowanie zintegrowane

Sterowanie zintegrowane to kontrola wielu urządzeń za pomocą jednego przycisku. Innymi słowy za pomocą jednego inteligentnego klawisza lub panelu LCD możemy sterować zarówno oświetleniem, jak i roletami, ogrzewaniem czy systemem audio-video.

Zadania inteligentnego domu

System ID scala ze sobą instalacje tradycyjne i steruje nimi na bieżąco:

  • zarządzanie światłem –ON/OFF, ściemnianie, sterowanie kolorami (RGB)
  • sterowanie temperaturą – zarządzanie ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją
  • sterowanie żaluzjami i roletami antywłamaniowymi
  • sterowanie sprzętem AV
  • sterowanie sauną, basenem, jacuzzi itp.
  • programowania urządzeń kuchennych, AGD itp.
  • bezpieczeństwo-integracja z alarmem, kontrolą dostępu, videodomofon, czujniki czadu

 

 

Dla kogo inteligentny dom

 

Już na etapie projektu stajemy przed koniecznością wprowadzenia takich rozwiązań aby były one w pełni przejrzyste dla użytkownika bez konieczności zaznajamiania się w sprawy techniczne. Decyzje o doborze systemu i właściwych urządzeń muszą zostać podjęte świadomie przy pełnej współpracy – projektant-inwestor.

Podpowiemy Państwu najlepsze rozwiązania, ale także zadamy sporo pytań jakiej funkcjonalności Państwo oczekują.

Doradzimy jakie urządzenia są najlepsze w stosunku jakość / cena / funkcjonalność.

 

 

 

 

 

Przykłady funkcjonalności

 

Jeszcze przed dostaniem się do swojego domu, wracając np. z dalekiej wycieczki będzie można wysłać informację ze swojego urządzenia przenośnego o dostosowaniu odpowiedniej temperatury wewnątrz domu, uruchomieniu wentylacji.

Wchodząc do domu włączy się odpowiednio wcześniej zdefiniowany poziom oświetlenia. Rolety zostaną automatycznie zasunięte, uruchomi się Twoja ulubiona muzyka.

 

Tak samo przy wyjściu, już po przekręceniu zamka w drzwiach załączy się alarm, obniży temperatura pomieszczeń, a niezgaszone oświetlenie i urządzenia audio wyłączą się same.

 

Podczas dłuższej nieobecności w domu będzie można zastosować tzw. symulację obecności .

Światło będzie uruchamiane w rożnych porach i odstępach czasowych tak by zasugerować iż cały czas jest ktoś w domu.

Gdy przyjdą znajomi wystarczy jedno przyciśnięcie a włączy się scena zdefiniowana o nazwie przykładowej GOŚCIE. Zapali się wtedy światło górne, światło punktowe, włączy się odpowiednia muzyka, a ekspres do kawy już zacznie podgrzewanie wody.

 

Kolejna scena o nazwie „FILM”, światło przyciemni się na 10%, rolety zostaną zasunięte, zjedzie winda z projektorem, uruchomi się TV i odtwarzacz filmów.

 

To tylko proste przykłady, które można powielać, rozbudowywać i przekształcać w zależności od konkretnych potrzeb. Wszystko opiera się na zdefiniowanych scenach, i poszczególnych sekwencjach.

 

 

Czy to wszystko jest potrzebne ?

 

Inteligentny dom to w zasadzie nieograniczone możliwości integracji i programowania. Jednak aby w tym wszystkim się nie pogubić, zawsze będziemy zwracali się w stronę funkcjonalności i prostoty obsługi i na to będziemy stawiali główny nacisk. Projekt musi wiązać się nie tylko z komfortem, bezpieczeństwem i wyżej opisaną funkcjonalnością ale także wygenerować jak największe oszczędności finansowe na późniejszym etapie użytkowania.

Zapraszamy do lektury kolejnej części związanej z ID w której opisane zostaną poszczególne systemy które przybliżą Państwa do odpowiedzi w kwestii doboru odpowiedniego systemu.

 

c.d.n.

 

                  

Więcej

KNX W tej kategorii nie ma produktów.